Powrót pajęczego herosa – recenzja filmu “Niesamowity Spider-Man”

wrz 15, 2024 | Sala kinowa

Nie minęło nawet pięć lat, odkąd do kin zawitał “Spider-man 3” – trzecia część przygód “Spider-mana” w reżyserii Sama Raimiego. Dziś w filmie Marca Webba, nie mającego jeszcze w Hollywood wyrobionej renomy, ponownie cofniemy się do dzieciństwa i młodzieńczych lat Petera Parkera i jeszcze raz przejdziemy z nim przez wszystkie etapy życia, które doprowadziły go do stania się superbohaterem. Nawet najzagorzalsi fani Spider-mana będą jednak usatysfakcjonowani tą podróżą do przeszłości herosa. “Niesamowity Spider-man” to jedna z najlepszych filmowych adaptacji komiksów Marvela, z jakimi mieliśmy dotąd do czynienia.

Co nowego u Parkera?

O ile w filmie Raimiego temat rodziców Petera Parkera był niemal całkowicie pominięty, o tyle Webb poświęca mu znacznie więcej uwagi. Przyszły superbohater próbuje dociec, dlaczego został przez nich porzucony jeszcze jako mały chłopiec. Wychowany przez troskliwą ciocię May i nie mniej przejętego losem Petera, ale wymagającego wujka Bena, nastolatek zmaga się z problemami typowymi dla swoich rówieśników. Grabi sobie u szkolnych zakapiorów, przeżywa pierwsze miłości, doświadcza pierwszych życiowych wzlotów i upadków. Jego życie zmienia się jednak o sto osiemdziesiąt stopni w momencie, kiedy podczas wizyty w biurowcu pewnej korporacji zostaje ugryziony przez genetycznie zmodyfikowanego pająka. Od tej pory Peter będzie dysponował niezwykłymi zdolnościami, które uczynią z niego superbohatera. Na co dzień pomagając zwyczajnym ludziom, ofiarom przestępstw, będzie musiał stawić czoła znacznie poważniejszemu zagrożeniu, jakim jest doktor Curt Connors, naukowiec, przyjmujący po godzinach jaszczurzą postać i terroryzujący miasto.

“Niesamowity Spider-man” to przepełnione wartką akcją kino rozrywkowe, które w swojej klasie może stawać w szranki nie tylko z poprzednimi odsłonami przygód człowieka-pająka, ale i nawet bardzo pozytywnie ocenianymi “Avengersami”, nie tak dawno temu goszczącymi na ekranach polskich kin. W przeciwieństwie do filmów Raimiego, “Niesamowity Spider-man” odarty jest z nadętych sloganów i morałów w rodzaju słynnych słów o wielkiej sile pociągającej za sobą wielką odpowiedzialność. Nie znaczy to, że film jest płytki. Przeciwnie, w kilku miejscach scenariusz zdaje się poruszać poważniejszą tematykę, tu i ówdzie natrafiamy na moralne dylematy. Jednak jeśli ktoś oczekiwał wzniosłych słów, czy typowego, hollywoodzkiego patosu, to wyłączywszy scenę śmierci jednego z bohaterów, niczego takiego nie uświadczy.

Całą masę obaw fani Spider-mana wiązali z nowym odtwórcą człowieka-pająka. Jednak wbrew temu, na co wskazywała część zwiastunów, nowy Peter Parker wcale nie przypomina Cristiano Ronaldo ubranego w kostium superbohatera. Zarówno ze względu na aparycję, jak i sposób odgrywania postaci, Andrew Garfield i Tobey Maguire różnią się znacząco, jednak Garfield dźwiga ciężar powierzonej mu roli nie gorzej niż jego starszy kolega po fachu. “Nowy” Spider-man jest mniej fajtłapowaty, sprawia wrażenie mniej nieśmiałego i zagubionego wśród rówieśników, niemniej jednak wbrew powszechnie wyrażanym obawom, nie jest też cwaniaczkiem czy zniewieścialcem. To zupełnie zwyczajny, sympatyczny nastolatek, którego metamorfoza w superbohatera i stopniowo narastające poczucie odpowiedzialności zarówno za własne czyny, jak i bezpieczeństwo współmieszkańców metropolii, została ukazana bezbłędnie, w dużej mierze stanowiąc o sile opowiedzianej tu historii.

Nie mniej wyrazistą postacią jak Peter Parker, jest jego filmowa ukochana – Gwen Stacy. W tej roli zobaczymy Emmę Stone, znaną z takich hitów jak “Zombieland”, “Kocha, lubi, szanuje”, czy “Służące”. Na planie “Niesamowitego Spider-mana” udowodniła, iż jest obdarzona aktorskim talentem w równym stopniu, co zjawiskową urodą. W porównaniu z Kirsten Dunst, której nierzadko zarzucano drewniane aktorstwo, Emma wypada nad wyraz korzystnie. Nie inaczej jest z drugim planem. W roli stróża prawa i ojca Gwen bardzo dobrze odnalazł się Denis Leary, a Sally Field i Martin Sheen stworzyli udane kreacje wujka Bena i cioci May.

Było na co popatrzeć!

Jak przystało na drogą, hollywoodzką ekranizację komiksu, “Niesamowity Spider-man” może pochwalić się wyśmienitą oprawą audiowizualną. Wszystkie elementy, począwszy od muzyki, poprzez zdjęcia i montaż, a skończywszy na spektakularnych efektach specjalnych, prezentują wysoki poziom wykonania i sprawiają, że oglądanie najnowszych przygód człowieka-pająka staje się niejako ucztą dla zmysłów.

Autorem muzyki jest znany w amerykańskim filmowym światku James Horner. Jego kompozycje można było usłyszeć między innymi w takich produkcjach jak “Apocalypto” czy “Avatar”. Oprawa muzyczna była jednym z najważniejszych atutów wspomnianych tytułów. W “Niesamowitym Spider-manie” James Horner po raz kolejny potwierdził, że jest w świetnej dyspozycji i nie bez powodu uznaje się go za jednego z najlepszych kompozytorów filmowych. Utwory, które zaprezentował w najnowszej ekranizacji przygód pajęczego superbohatera, brzmią wystarczająco dobrze, by skłonić widza po sięgnięcie po album ze soundtrackiem. Co istotne, poszczególne kompozycje świetnie spisują się w roli tła do poszczególnych scen, nadając im określone tempo, bądź budując napięcie.

Poziom wykonania efektów specjalnych z pewnością nikogo nie rozczaruje. Prezentują się one wyśmienicie, w niczym nie ustępując nawet najsilniejszym konkurentom w tej kategorii. Walki Spider-mana z Jaszczurem są imponujące, a sceny, w których tytułowy bohater mknie przez miasto, pomiędzy wieżowcami, używając swojej pajęczej sieci, wręcz zapierają dech w piersiach. Zwłaszcza, że w przypadku tych ostatnich, twórcy pokusili się o ujęcia zza pleców herosa, a niekiedy wręcz z perspektywy pierwszej osoby. Wszystko to robi imponujące wrażenie.

Należy także powiedzieć parę ciepłych słów na temat wizerunków Spider-mana oraz jego filmowego przeciwnika. Kostium człowieka-pająka prezentuje się jeszcze lepiej, niż w obrazach Raimiego, natomiast wygląd Jaszczura nie budzi żadnych zastrzeżeń – przeciwnie, zarówno animacja tej postaci, jak również sam jej wygląd zasługują na uznanie.

“Niesamowity Spider-man” z pewnością nie zawiedzie fanów człowieka-pająka. Pierwszą częścią nowego cyklu – bo powstanie kontynuacji jest pewne jak amen w pacierzu – Marc Webb udowodnił, że wyzwanie, jakim jest kręcenie ekranizacji przygód uwielbianego na całym świecie superbohatera, nie przerasta wcale jego możliwości. Twórca, w którego filmowym dorobku widnieją zaledwie cztery pozycje, sprostał wyzwaniu, jakie przed nim postawiono. Można zatem oczekiwać, że kolejne odsłony przygód Spider-mana – utrzymają obecny poziom.

Ocena: 8/10

Tytuł: Niesamowity Spider-Man

Tytuł oryginału: The Amazing Spider-Man

Kraj: USA

Data premiery: 2012

Czas projekcji: 136 minut

Reżyseria: Marc Webb

Scenariusz: James Vanderbilt, Alvin Sargent

Obsada: Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Denis Leary, Martin Sheen

Tekst archiwalny. Recenzja opublikowana pierwotnie na łamach portalu Bestiariusz 28 lipca 2012 roku.

Damian Bartosik

Bloger i autor

Miłośnik kultury i autora bloga, który od ponad 20 lat dzieli się swoją pasją z innymi.

Najnowsze artykuły

Pokoje

Biblioteka

Sala kinowa

Pokój gier

Gabinet

Salon

Lamus

Zapisując się do newslettera akceptuję postanowienia Polityki prywatności

Śledź mnie

Przeczytaj również

cRPG wszechczasów – recenzja gry “Baldur’s Gate”

cRPG wszechczasów – recenzja gry “Baldur’s Gate”

1998 rok był dla miłośników komputerowych gier fabularnych rokiem szczególnym. To właśnie wówczas światło dzienne ujrzały "Wrota Baldura" - kultowa gra gatunku, przez wielu nazywana bez ogródek najlepszą grą cRPG w dziejach elektronicznej rozgrywki. Produkcja, która...

Rozpusta na wielkim ekranie – recenzja filmu “Kaligula”

Rozpusta na wielkim ekranie – recenzja filmu “Kaligula”

Była połowa lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy włoski reżyser Tinto Brass, znany dotychczas z tanich filmów erotycznych, stanął przed niepowtarzalną szansą nakręcenia wysokobudżetowej produkcji, przedstawiającej historię jednego z najbardziej...